Як діяти, щоб не довелось повертати субсидію державі.

Надання великій кількості населення житлової субсидії спричинило потребу в посиленому контролі за цільовим використанням державних коштів. Саме цю функцію виконують державні соціальні інспектори управління праці та соціального захисту населення. Основне їхнє завдання полягає в перевірці достовірності та повноти наданої інформації про доходи та майновий стан, яку вказують громадяни, що звертаються за субсидією.

   Що стосується майнового стану сімей, отримувачів субсидії, то права на житлову субсидію не мають, якщо:

  • будь-хто із складу домогосподарства, або член сім’ї  має у своєму володінні транспортний засіб, з дати випуску якого минуло менше 5 років;
  • будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру, будинок, транспортний засіб, будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив будь-які послуги на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень;
  • будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї мали дохід в періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії менший за мінімальний або взагалі відсутній та перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом цього ж періоду.

   Хочемо зауважити, що вищезазначена інформація на даний час легко перевіряється, так як державні соціальні інспектори управління мають електронні ключі до Єдиного державного реєстру транспортних засобів та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. В результаті перевірок, у 2019 році, державними соціальними інспекторами було виявлено 638 випадок подання недостовірної інформації, згідно яких отримувачі субсидії повернули кошти до державного бюджету на суму 1,8 млн.грн.. Є родини, які повернули чималі суми, що сягають 20-35 тис. грн.. Одночасно вагомим інструментом перевірки є також ваші сусіди, які можуть повідомити як про зміну майнового стану так і про здачу житла в оренду.

   Також наголошуємо, що в разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщені членів домогосподаства та зміни складу сім’ї членів домогосподарства, громадяни,  які отримують субсидію, зобов’язані протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. Ненадання вищевказаної інформації призводить до надміру виплачених коштів (субсидії) з наступним поверненням їх до державного бюджету.

   Одним з покаранням громадян, які подають недостовірну інформацію є позбавлення права їх на отримання житлової субсидії до наступного опалювального (неопалювального) сезону.

   Отже, попередити зайве отримання коштів і запобігти пов’язаним з цим неприємностям нескладно, для цього лише потрібно усвідомлювати ступінь своєї відповідальності при зверненні за державною допомогою і надавати повну та достовірну інформацію про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу вашого домогосподарства.