Чергові зміни в пенсійному законодавстві

Верховна Рада на засіданні 25 квітня, ухвалила законопроєкт №9453, який розробило Міністерство соціальної політики України та ухвалив парламент у другому читанні й у цілому.

Як зазначили в міністерстві, після широкомасштабного вторгнення росії Україна розірвала дипломатичні відносини з країною-агресором. Контакти та документообіг між державними установами – зокрема Пенсійними фондами – були припинені, а обмін документами, що засвідчують тривалість трудового стажу та суми заробітку, неможливий.

У результаті українці, які переїхали в Україну з тимчасово окупованих територій АР Крим, Донецької та Луганської областей, не могли виконати чинної на сьогодні вимоги закону – підтвердити, що вони не отримують пенсію від пенсійних органів РФ, та, відповідно, отримати призначення пенсії в Україні.

Крім того, РФ і Україна вийшли з угоди між державами-учасницями СНД про гарантії прав громадян цих країн щодо пенсійного забезпечення. У зв’язку з цим українці, які частину свого професійного життя працювали в РФ, Білорусі, Вірменії, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані, Туркменистані, Узбекистані, втратили можливість включати періоди такої роботи до свого страхового стажу в Україні. Це, своєю чергою, призводило до зменшення їхніх пенсійних прав і, відповідно, розмірів пенсії або взагалі позбавляло права на призначення пенсії.

Ухвалений  законопроєкт №9453 усуває ці та низку інших суттєвих проблем у сфері пенсійного забезпечення.

По-перше, законопроєкт спрощує механізм відновлення виплати пенсій для кримчан. Скасовано вимогу отримання інформації від Пенсійного фонду РФ. Тепер людині, яка переїхала з Криму, достатньо подати заяву, в якій зазначити, що вона не отримує пенсію в Криму і бажає її отримувати в Україні. Для розрахунку пенсії можна надати трудову книжку або пенсійну справу, якщо вона є на руках. Жодних підтверджень від Пенсійного фонду країни-агресора не потрібно.

По-друге, для визначення права на пенсію враховуватиметься страховий стаж, отриманий в інших країнах, навіть якщо з цією країною не укладено угоди про пенсійне забезпечення. Тобто людина, після повернення з-за кордону, наприклад з Італії, зможе зарахувати період роботи в цій країні для визначення права на призначення пенсії в Україні в 60, 63 або 65 років. Для цього необхідно буде надати Пенсійному фонду документ, що підтверджує роботу поза Україною.

 Законопроєктом передбачено, що для визначення розміру пенсії враховуватимуться лише внески/ЄСВ, сплачені в Україні (т.зв. пропорційний принцип нарахування пенсії).

По-третє, до страхового стажу під час призначення пенсії в Україні не зараховуватиметься робота на країну-агресора після 2014 року.

Закон передбачає не зараховувати до страхового стажу з 19 лютого 2014 року періоди військової служби в силових структурах, незаконних збройних або воєнізованих формуваннях, судових або правоохоронних органах держави-агресора на тимчасово окупованих територіях, а також добровільне обіймання посад у незаконних органах влади.

Закон набере чинності після його підписання Президентом України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *