Як розпізнати сигнал про допомогу при домашньому насильстві та як на нього реагувати?

Особи, які зіткнулися з домашнім насильством, завжди можуть звернутися за допомогою. Але як діяти в ситуації, якщо людина не може вголос сказати, що вона у біді і їй потрібна допомога, тому що її контролює кривдник і будь-які “крок вліво, крок вправо” можуть спровокувати конфлікт з тяжкими наслідками? В цьому випадку звернення на гарячу лінію чи навіть до поліції не є варіантом. В цій статті ви дізнаєтеся про невербальний спосіб покликати на допомогу.

Звідки з’явився сигнал-жест про допомогу

Під час ізоляції через COVID-19 зросли випадки домашнього насильства. Саме тому з ініціативи Канадського жіночого фонду (англ. Canadian Women’s Foundation) було створено спеціальний мовчазний сигнал про допомогу при домашньому насильстві. Використовуючи цей невербальний сигнал, можна непомітно покликати на допомогу під час відеодзвінків, прогулянки на вулиці або в іншому людному місці. Важливо ще й те, що такий сигнал про допомогу може використовувати не тільки жінка, що страждає від домашнього насильства, а й дитина, якій потрібна допомога.

Як подати сигнал про допомогу?

Сигнал про допомогу виконується шляхом підняття долоні однієї руки із зігнутим великим пальцем, а потім треба зігнути чотири інші пальці, захоплюючи ними зігнутий великий палець. Цей сигнал було розроблено як швидкий безперервний рух однієї руки, щоб його можна було показати навіть за спиною кривдника.

Як правильно реагувати на сигнал про допомогу?

Що треба робити, якщо ви помітите, що друг, член сім’ї або колега використовує сигнал про допомогу? Діяти, але дуже обережно! Думайте про безпеку цієї людини та не реагуйте відразу. Замість цього зверніться до неї іншим способом, який буде складніше контролювати кривднику. Сконтактуйте, надіславши текстове повідомлення, скористайтеся соціальними мережами, месенджерами або електронною поштою. Ставте загальні запитання, які потребують лише відповіді “так” або “ні”, щоб зменшити ризик та полегшити їм процес спілкування, наприклад:

Ти в безпеці?

Чи можу я стати частиною твого плану безпеки?

Чи хочеш, щоб я зателефоную на 102?

Чи можу я зателефонувати до притулку від твого імені?

Чи маю я пошукати служби підтримки та зателефонувати тобі назад?

Чи маю я продовжувати перевіряти, як ти?

Важливо вживати дії лише на прохання особи (або згідно з відповідями “так” або “ні”). Переконайтеся, що вони знають, що ви підтримуєте їх та що вони можуть попросити вас про будь-що, що їм може знадобитися.

Якщо ж ви побачили, що незнайома людина показує такий сигнал про допомогу, подзвоніть до поліції. Або зверніться до спеціальних служб у вашій місцевості, де надають допомогу особам, що постраждали від домашнього насильства.

​​Інші способи подати сигнал про допомогу

Сигнал про допомогу може бути інструментом, що рятує життя, але, на щастя, він не єдиний. Якщо кривдник ретельно стежить за кимось або конфіскував телефон чи комп’ютер, може знадобитися план “Б”. Отже, які інші знаки безпеки можна використовувати, щоб потайки сповістити, що вам потрібна допомога? Конкретний код слід узгодити заздалегідь з надійним другом/подругою чи сусідом. Наприклад:

Вибрати знак. “Якщо ти бачиш, що на кухні постійно увімкнене світло, будь ласка, прийди та перевір, як я.”

Використовувати засекречене спілкування. “Якщо ти напишеш повідомлення, в якому попросиш позичити стару праску, я повернусь до тебе з запитаннями типу “так/’ні’, щоб дізнатись, як допомогти тобі.”

Якщо тебе хвилює, що кривдник може розпізнати ці знаки або кодові слова, створи свій власний знак. Натомість зроби свій прихований знак про допомогу легким для виконання та розпізнавання в різних ситуаціях, і нікому не розповідай про нього, окрім домовлених сторін, щоб забезпечити власну та їхню безпеку.    

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *