Внутрішньо-переміщеним особам

                     ВЗЯТТЯ НА ОБЛІК ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ

Реєстрацію внутрішньо переміщених осіб, які прибули до Рівненської територіальної громади, проводять працівники Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради, що здійснюють прийом  на віддалених робочих місцях у Центрі надання адміністративних послуг за адресою: м. Рівне, майдан Просвіти, 2. Після проведення реєстрації видається довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а також надається необхідна інформація про благодійні організації та волонтерські центри, які здійснюють підтримку та видачу гуманітарної допомоги. Згідно ст.1 Закону України  «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі-Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково. Механізм  видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи регулює «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014  № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».        Перелік нормативно-правових документів: Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706—VII; Постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб»; Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією»; Наказ від 19.09.2006 № 345 «Про затвердження Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги» (зі змінами).

Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам

         Допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у такому розмірі:

для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень;

для інших осіб – 2000 гривень.

         Допомога призначається внутрішньо переміщеним особам: які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі – перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації; у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі – Реєстр пошкодженого та знищеного майна) (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування, а в разі його відсутності – обласною державною (військовою) адміністрацією факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації. Допомога також призначається дитині, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам визначає «Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 № 709).   Перелік нормативно-правових документів: Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 ( в редакції  постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 № 709); Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією»; Постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб»; Постанова Кабінету Міністрів України від 31.07.2023 № 789 «Про внесення змін до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам»; Постанова Кабінету Міністрів України від 21.11.2023 № 1226 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо врегулювання окремих питань стосовно внутрішньо переміщених осіб».

До уваги внутрішньо переміщених осіб!

26 січня 2024 року Уряд прийняв розроблену Мінсоцполітики постанову №94 «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб». Згідно норм постанови виплату допомоги на проживання всім внутрішньо переміщеним особам (далі – ВПО), які отримували її до 1 лютого 2024, автоматично буде продовжено до 1 березня 2024 (без додаткового звернення).

Крім того, з 1 березня 2024 року виплати для ВПО буде продовжено для більшості нинішніх отримувачів виплат – тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян.

Так, з 1 березня 2024 року виплати автоматично продовжуються ще на 6 місяців для категорій ВПО, які  не мають можливості  працювати, а саме:

особам, які втратили працездатність, зокрема які досягли пенсійного віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та отримують пенсію, розмір якої не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги (для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9444 грн.);

особам з інвалідністю I чи II групи, дитині з інвалідністю віком до 18 років, дитині, хворій на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально;

дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа віком до 23 років, зокрема таким, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.

У разі коли особі не буде продовжено виплату допомоги автоматично, але вона належить до вищезазначених категорій осіб, їй може бути призначено допомогу за заявою.

Крім того, значна кількість ВПО також зможуть отримати продовження виплат ще на 6 місяців, після подання нової заяви на виплату допомоги. 

ВАЖЛИВО!  Допомога на проживання ВПО, які мають на неї право та звернуться за продовженням її виплати з особисто поданою заявою у лютому – березні 2024, призначатиметься і виплачуватиметься, починаючи з 1 березня 2024.

Однією з умов продовження виплат на додаткові 6 місяців – є те, що середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (9444 грн. на одну особу).

Також допомога буде продовжена родинам, у яких один з членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або  за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально.

Крім того, допомога буде продовжена малолітнім дітям, які прибули без супроводу батьків, та вагітним жінкам (починаючи з 30-го тижня вагітності).

Допомога буде продовжуватися родинам, у яких працездатні особи працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець та розпочали відповідну діяльність/ або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант на створення чи розвиток власного бізнесу/ або отримали ваучер на навчання,  у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

Крім того, продовження виплати допомоги на проживання для ВПО зможуть отримати родини, у яких непрацююча працездатна особа на дату звернення зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, але ще не працевлаштувалась. Водночас, якщо після перепризначення допомоги на додаткові 6 місяців працездатний непрацюючий член родини, який не займається доглядом за дітьми чи особами з інвалідністю, не сприятиме своїй зайнятості (наприклад, зніметься з обліку в Центрі зайнятості), – виплату допомоги буде припинено.

Таким чином, механізм виплат буде поєднано зі стимулюванням ВПО працездатного віку до працевлаштування і отримання власних джерел доходів для родини, і тим самим – допомозі родині стати на ноги після переміщення та інтегруватись у нові громади.      

  До уваги внутрішньо переміщеним особам!

             Всім внутрішньо переміщеним особам, які отримували допомогу на проживання до 01 лютого 2024, виплату допомоги автоматично буде продовжено до 01 березня 2024 (без додаткового звернення).

Зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

Департамент соціальної політики Рівненської міської ради повідомляє, що у зв’язку зі змінами до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 332 від 20.03.2022 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709), допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, якщо така особа, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, здійснила купівлю квартири (будинку) за рахунок коштів, виділених з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» (крім осіб, у яких квартира/будинок розташовані на територіях, включених до переліку територій, крім територій, для яких визначено дати завершення бойових дій). Звертаємо увагу, що уповноважена особа зобов’язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати  про це орган соціального захисту населення.

Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб

Департамент соціальної політики Рівненської міської ради повідомляє наступне. 21 листопада 2023 Кабінету Міністрів України вніс зміни до урядових постанов щодо виплат на проживання внутрішньо переміщеним особам. Внутрішньо переміщеним особам, які повернулися в Україну після 1 серпня 2023 р. та яким виплата не продовжилася/ тимчасово припинялася через перебування за кордоном понад 30 календарних днів, виплата допомоги продовжується на підставі заяви, особисто поданої не раніше ніж через 15 робочих днів після повернення в Україну. Виплата призначатиметься на 6 місяців. Внутрішньо переміщеній особі, яка перебувала за кордоном і яка вперше звертається за призначенням допомоги, виплата призначатиметься на підставі заяви, особисто поданої не раніше ніж через 15 робочих днів після повернення в Україну. Виплата допомоги припиняється та більше не призначається у разі повернення до покинутого місця проживання, виїзду за кордон на постійне місце проживання або перебування за кордоном понад 30 календарних днів. Допомога призначатиметься на один шестимісячний період особі, яка отримувала допомогу до 1 вересня 2023 р. та втратила право/відмовилася від неї, — у разі її переміщення з території, на якій оголошена обов’язкова евакуація після 1 серпня 2023 року. Допомога призначатиметься за наявності їх в переліку осіб, яких обов’язково/примусово евакуюють, що затверджується обласною державною (військовою) адміністрацією, з якої здійснюється обов’язкова евакуація, на підставі заяви, поданої особисто. Якщо особа, самостійно евакуювалася та/або за допомогою благодійних, громадських організацій, про це вона повідомляє обласній державній (військовій) адміністрації з використанням засобів телефонного/поштового/електронного зв’язку. Обласна державна (військова) адміністрація приймає рішення щодо включення особи, яка евакуювалася самостійно, до списку осіб, які евакуюються. Допомога призначається особі, яка звертається за нею не вперше, на один шестимісячний період, але не більш як один раз, на підставі особисто поданої заяви, яка отримувала допомогу та відмовилася від неї та/або яку було знято з обліку як внутрішньо переміщена особа, у разі повернення особи до покинутого місця проживання: – у якої після припинення виплати допомоги житлове приміщення було знищено або пошкоджено (до ступеня непридатного для проживання); – яка повторно перемістилася з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, перелік яких затверджено Мінреінтеграції; – з 1 грудня 2023 р. допомога непрацюючій особі працездатного віку призначається з місяця звернення. Непрацююча особа працездатного віку протягом трьох місяців з дня призначення допомоги повинна буде стати на облік в Державну службу зайнятості, або працевлаштуватися, зареєструватися як ФОП чи отримати ваучер на навчання. Якщо особа не сприяла своїй зайнятості або не набула статусу безробітного протягом трьох місяців з дня призначення допомоги, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає після закінчення тримісячного строку. Водночас, норма щодо необхідності сприяти своєму працевлаштуванню під час отримання допомоги на проживання для ВПО не поширюється на осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, осіб, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років і доглядають за ними, на осіб з інвалідністю, осіб з тяжкою хворобою дітей, тих що здійснюють догляд за особою особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, надають соціальні послуги, осіб, які навчаються.

Заява про взяття на облік ВПО: ЗАВАНТАЖИТИ Заява про надання допомоги на проживання ВПО: ЗАВАНТАЖИТИ

Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 15.08.2023 № 77 створено Координаційну раду з питань внутрішньо переміщених осіб при виконавчому комітеті Рівненської міської ради, затверджено положення про Координаційну раду та її склад. Координаційна рада з питань внутрішньо переміщених осіб при виконавчому комітеті Рівненської міської ради є консультативно-дорадчим органом, метою діяльності якої є вирішення питань, пов’язаних із  реалізацією державної політики у сфері захисту прав внутрішньо переміщених осіб, підтримки та захисту переміщеного бізнесу на території Рівненської міської територіальної громади. Враховуючи кадрові зміни в штаті виконавчого комітету та керуючись Типовим положенням про раду з питань внутрішньо переміщених осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2023 № 812, Рішенням виконавчого комітету Рівненської  міської ради від 19.12.2023 № 103  внесено зміни до положення та оновлено склад Координаційної ради з питань внутрішньо переміщених осіб при виконавчому комітеті Рівненської міської ради.